• 11 Ιουλ 2018

Σειρά συναντήσεων είχε στη Ρόδο τον Ιούνιο η Διευθύντρια της Έκθεσης του Μουσείου Φυσικής Ιστορίας Κρήτης-Πανεπιστημίου Κρήτης κ.Λένα Μπορμπουδάκη στην προσπάθειά της να δημιουργήσει μια Νέα Εθελοντική Ομάδα με την ονομασία «Οι Εξερευνητές του Αιγαίου ΜΦΙΚ-ΠΚ».

Οι Εξερευνητές του Αιγαίου, μέλη της επιστημονικής κι εκπαιδευτικής ομάδας του Μουσείου Φυσικής Ιστορίας Κρήτης-Πανεπιστημίου Κρήτης, θα πραγματοποιούν αποστολές στο Νότιο Αιγαίο με σκοπό την πρόσβαση μαθητών νησιώτικων και ακριτικών περιοχών στο υλικό της έκθεσης του Μουσείου. Η δράση «Οι Εξερευνητές του Αιγαίου ΜΦΙΚ-ΠΚ» που θα συντονιστεί το φθινόπωρο 2018 και θα υλοποιηθεί το αμέσως επόμενο διάστημα έχει στόχο, στα πλαίσια της Εταιρικής Κοινωνικής Ευθύνης, να μεταδώσει τον κοινωνικό, εκπαιδευτικό και ψυχαγωγικό χαρακτήρα του Μουσείου έξω και πέρα από την κτιριακή υπόστασή του σε μαθητές που δεν θα έχουν τη δυνατότητα και τους πόρους να γνωρίσουν από κοντά τα προγράμματά του. Τα Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Κρήτης θα ταξιδεύει στα νησιά του Αιγαίου μεταφέροντας τις μουσειοβαλίτσες του, καθώς και όλο το απαραίτητο επιστημονικό υλικό.

Η δράση «Οι Εξερευνητές του Αιγαίου ΜΦΙΚ-ΠΚ» θα υλοποιηθεί στο πλαίσιο συνεργασίας του Μουσείου Φυσικής Ιστορίας Κρήτης-Πανεπιστημίου Κρήτης, της Περιφέρειας Νοτίου Αιγαίου, της Περιφερειακής Διεύθυνσης Νοτίου Αιγαίου-Υπουργείου Παιδείας, των Διευθύνσεων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Δωδεκανήσου και Κυκλάδων και του Συλλόγου των Φίλων ΜΦΙΚ.

Συγκεκριμένα στην Περιφέρεια Δωδεκανήσου στις 27 Ιουνίου 2018 η κ. Μπορμπουδάκη συζήτησε το εν λόγω θέμα με τον Αντιπεριφερειάρχη Περιβάλλοντος κ.Γιάννη Φλεβάρη, καθώς και με τους Περιφερειακό Διευθυντή Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Νοτίου Αιγαίου κ.Βασίλειο Καραγιάννη, με τον Διευθυντή Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Δωδεκανήσου κ.Νικόλαο Ράπτη, τον Διευθυντή Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δωδεκανήσου κ.Ιωάννη Παπαδομαρκάκη και τον Υπεύθυνο του Κέντρου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Πεταλουδών Ρόδου κ.Χαράλαμπο Συργιάννη. Η πρόταση του Μουσείου να υλοποιούνται αποστολές σε Κυκλάδες και Δωδεκάνησα έγινε δεκτή με ιδιαίτερη θέρμη.

Η Διευθύντρια της Έκθεσης του Μουσείου Φυσικής Ιστορίας Κρήτης κ.Λένα Μπορμπουδάκη δηλώνει : «Ξεκινήσαμε από τα Δωδεκάνησα και θα προχωρήσουμε σε Κυκλάδες, σε άλλα νησιά και σε άγονες γραμμές με έναν προγραμματισμό που έχουμε θέσει, αλλά και με βάση την ανταπόκριση που θα υπάρξει στην πορεία. Ευχαριστώ από καρδιάς τον Διευθυντή του Μουσείου Φυσικής Ιστορίας Κρήτης κ.Μωυσή Μυλώνα και τον Αναπληρωτή Διευθυντή κ.Νικόλαο Πουλακάκη για την εμπιστοσύνη και τη στήριξη για την υλοποίηση της ιδέας μου αυτής. Ένα μεγάλο ευχαριστώ στους συνεργάτες του Μουσείου που αγκάλιασαν από την πρώτη στιγμή την πρόταση αυτή καθώς και στο ΔΣ του Συλλόγου Φίλων του ΜΦΙΚ-ΠΚ για τη θετική ανταπόκριση στην εν λόγω προσπάθεια. Πάντα υποστηρικτής των προσπαθειών και δράσεων του ΜΦΙΚ είναι αδιαμφισβήτητα το Πανεπιστήμιο Κρήτης». Κλείνει συμπληρώνοντας πως «η γνώση και ο πολιτισμός είναι κάτι που πρέπει να μοιράζεται απλόχερα».

Πηγή: https://www.rodiaki.gr/article/393548/synergasia-ths-perifereias-me-to-m...