• 17 Μάιος 2021

Τετάρτη, Μάιος 19, 2021 - 19:00 εώς 21:30

Ποιο θα θέλαμε να είναι το μέλλον του πλανήτη και πώς τα Μουσεία Φυσικής Ιστορίας μπορούν να συμβάλουν σ’ αυτό;

Με αφορμή τον εορτασμό της Διεθνούς Ημέρας Μουσείων 2021, το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου, το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Κρήτης του Πανεπιστημίου Κρήτης και το Αριστοτέλειο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Θεσσαλονίκης συνδιοργανώνουν διαδικτυακή εκδήλωση.

Με το φετινό θέμα «Το Μέλλον των Μουσείων: Αναστοχασμός και Επανεκκίνηση» το ICOM προσκαλεί τα μουσεία, τους επαγγελματίες των μουσείων και τις τοπικές κοινωνίες, να σχεδιάσουν, να οργανώσουν και ναμοιραστούν νέες δημιουργικές δράσεις και καινοτόμες λύσεις για την αντιμετώπιση των κοινωνικοοικονομικών και περιβαλλοντικών προκλήσεων της εποχής μας.

Το 2020 η κρίση του Covid-19 αιφνιδίασε και έπληξε με πρωτοφανή και βίαιο τρόπο ολόκληρο τον πλανήτη, επηρεάζοντας κάθε πτυχή της ζωής μας. Η λειτουργία των μουσείων επηρεάστηκε βαθύτατα, αλλά και γενικότερα ο χώρος του πολιτισμού έχει πληγεί περισσότερο από κάθε άλλον τομέα, με σοβαρότατες οικονομικές, κοινωνικές και ψυχολογικές επιπτώσεις,τόσο βραχυπρόθεσμες όσο και μακροπρόθεσμες.

Η εκδήλωση θα φιλοξενηθεί στη διαδικτυακή πλατφόρμα Zoom. H είσοδος στην πλατφόρμα μπορεί να πραγματοποιηθεί μέσω του συνδέσμου: https://bit.ly/3tVkvjn

Meeting ID: 885 0294 1166 - Passcode: 8sHL57

Μπορεί να είναι εικόνα κείμενο που λέει "ΜΟΥΣΕΙΟ ΦΥΣΙΚΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ BATIONEETRO Μለ Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Κρήτης ΑΜΦΙ© ΔΙΕΘΝΗΣ ΗΜΕΡΑ ΜΟΥΣΕΙΩΝ 2021 To Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου To Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Κρήτης του Πανεπιστημίου Κρήτης και TO Αριστοτέλειο Μουσείο φυσικής Ιστορίας Θεσσαλονίκης συνδιοργανώνουν εκδήλωση με τίτλο: Μουσεία Φυσικής Ιστορίας και Κοινωνία Ποιο θα θέλαμε να είναι Το μέλλον του Πλανήτη και πως τα Μουσεία φυσικής Ιστορίας μπορούν να συμβάλουν σ' αυτό; 19 Μαϊου 2021 ώρα 19.00-21.30"

Μπορεί να είναι εικόνα κείμενο

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή για τη φωτογραφία.