Το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Κρήτης-Πανεπιστήμιο Κρήτης και οι εκδόσεις Πατάκη γιορτάζουν την Ημέρα Τριγωνοψαρούλη!

Το Σάββατο 25 Απριλίου 2020, ώρα 11:00, ελάτε να συναντήσουμε το μικρό κίτρινο ψαράκι και τον συγγραφέα

του Βαγγέλη Ηλιόπουλο και να θυμηθούμε όλες τις ιστορίες του στις οποίες πάλεψε για την αγάπη, την αποδοχή της διαφορετικότητας, την αλληλεγγύη, τη διάσωση του περιβάλλοντος, τη φιλία και την ισότητα! Ο Τριγωνοψαρούλης, o αγαπημένος λογοτεχνικός ήρωας και πιστός σύντροφος χιλιάδων μικρών βιβλιοφάγων, γιορτάζει κάθε χρόνο μια δική του μέρα καλώντας παιδιά και μεγάλους να θυμηθούν και να φωνάξουν όλοι μαζί: «Αγάπη δώσε και θα δεις να σ’ αγαπούν πόσους θα βρεις»!

Ειδικά φέτος, που για πρώτη φορά η ημέρα Τριγωνοψαρούλη γιορτάζεται στο Ηράκλειο, στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Κρήτης καλέσαμε τα σχολεία σε έναν εικαστικό διαγωνισμό αφιερωμένο στα πιο παράξενα και διαφορετικά ψάρια που ζουν στον βυθό του Τριγωνοψαρούλη, στον βυθό της φαντασίας, και μπορούν να φιλοξενηθούν σε ένα «Ζωντανό μουσείο φυσικής ιστορίας»! Τα έργα θα εκτεθούν στον χώρο του μουσείου, τρία από αυτά θα διακριθούν και θα βραβευθούν με βιβλία για τις σχολικές βιβλιοθήκες!

Πρόγραμμα Ημέρας Εκδήλωσης

Σάββατο Σάββατο 25 Απριλίου 2020 | ώρα: 11.00-14.00

11.00-14.00

Εικαστικό εργαστήρι αφιερωμένο στον Τριγωνοψαρούλη

στον Ερευνότοπο του Μουσείου Φυσικής Ιστορίας Κρήτης

12.00-13.00

Ο συγγραφέας Βαγγέλης Ηλιόπουλος συναντάει τα παιδιά

και μαζί βουτάνε στις ιστορίες του Τριγωνοψαρούλη

Βράβευση των νικητών του εικαστικού διαγωνισμού

«Παράξενα και διαφορετικά ψάρια στον βυθό του Τριγωνοψαρούλη».

Η είσοδος για τη γενέθλια εκδήλωση του Τριγωνοψαρούλη είναι δωρεάν!
Γιορτινή και η είσοδος στο Μουσείο κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης:

Στο Πωλητήριο του ΜΦΙΚ όλες οι Περιπέτειες του Τριγωνοψαρούλη!