Ανακαλύπτω τους οργανισμούς με δηλητήριο

Είστε εδώ

Τρίτη, Ιούνιος 18, 2019 (All day) εώς Σάββατο, Ιούνιος 22, 2019 (All day)

Δ΄ έως και ΣΤ΄ τάξη Δημοτικού & Α΄ τάξη Γυμνασίου

Ξέρω ότι πολλοί οργανισμοί, όπως οι σκορπιοί, οι αράχνες, οι μέλισσες και κάποια φίδια, έχουν δηλητήριο που το χρησιμοποιούν για να σκοτώσουν το θήραμά τους ή για άμυνα, όταν ενοχληθούν. Όμως ξέρω ότι υπάρχουν και φυτά με δηλητήριο! Προχτές στο Μουσείο όμως, άκουσα από έναν επιστήμονα και κάτι άλλο. Ακόμα και το δηλητήριο της μέλισσας μπορεί να είναι ένα πραγματικό φάρμακο για μας τους ανθρώπους! Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ φοβάμαι λίγο όλα αυτά τα δηλητήρια... αλλά μ’ αρέσουν πολύ οι εκδρομές και η κατασκήνωση. Τί πρέπει να ξέρω και τί να προσέχω; Θα πάω στο Μουσείο να μάθω και μετά θα σας το πω!

Εβδομάδα υλοποίησης:

18 Ιουνίου – 22 Ιουνίου

Καλοκαιρινά Εβδομαδιαία προγράμματα 2019 για παιδιά στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Κρήτης-Πανεπιστήμιο Κρήτης

• 01 Ιουν 2019

Το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Κρήτης υποδέχεται το καλοκαίρι του ’19 παρέα με τα εκπαιδευτικά του καλοκαιρινά προγράμματα.

Ξεκινώντας από τις 18 Ιουνίου και μέχρι και τις 9 Αυγούστου, οι μικροί μας φίλοι μπορούν να επιλέξουν ανάμεσα σε 9 θεματικές ενότητες, χωρισμένες με βάση την ηλικία. Τα εβδομαδιαία καλοκαιρινά προγράμματα για παιδιά του Μουσείου αξιοποιούν το παιχνίδι ως βασικό εργαλείο εξερεύνησης ακολουθώντας τη μεθοδολογία της Ανακαλυπτικής Μάθησης (Inquire Based Learning).

Μέσα από την παρατήρηση, την εξερεύνηση, το παιχνίδι, τις κατασκευές, τη διάδραση, τα ψηφιακά μέσα και την έρευνα στο διαδίκτυο, τα παιδιά συλλέγουν πληροφορίες και ανακαλύπτουν μόνα τους τη γνώση.

Διαβάστε Περισσότερα

Σχετικό περιεχόμενο