Σάββατο, Νοέμβριος 17, 2018 - 10:30 εώς 11:30
Σάββατο, Δεκέμβριος 8, 2018 - 10:30 εώς 11:30
Σάββατο, Δεκέμβριος 15, 2018 - 10:30 εώς 11:30
Σάββατο, Δεκέμβριος 22, 2018 - 10:30 εώς 11:30

Το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Κρήτης – Πανεπιστήμιο Κρήτης το Σάββατο 17 Νοεμβρίου 2018 εγκαινιάζει κύκλο εργαστηρίων που συνδυάζουν την καλλιτεχνική δημιουργία με τη μαγεία της φύσης και αξιοποιούν τα ποικίλα της ερεθίσματα.

Το εργαστήρι «Ήχοι-Φύση…Μουσική!» της Σταυρούλας Χριστοδουλοπούλου απευθύνεται σε παιδιά ηλικίας 3 έως 5 ετών τα οποία χρησιμοποιώντας μουσικά όργανα, όπως ταμπουρίνα, μαράκες, καστανιέτες, ανακαλύπτουν τον αρμονικό κόσμο της μουσικής.

Τα παιδιά οικειώνονται τη φύση, σαν το ευρύτερο σπίτι τους, μέσα στο οποίο υπάρχουν, αναπτύσσονται και δημιουργούν χρησιμοποιώντας τους πόρους της με σεβασμό και οικονομία, αξίες που έχει ανάγκη σήμερα περισσότερο από ποτέ ο πλανήτης μας!

Ήχοι-Φύση…Μουσική!

Σχεδιασμός και υλοποίηση:  Σταυρούλα Χριστοδουλοπούλου

Οι σπίνοι –tutti τραγουδούν;

Ο T-Rex sola-ρει;

Μπορεί η φωνή του μπούφου να συμμετέχει σε χορωδία;

Θα ήταν οι χελώνες ντράμερς;

Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Ήχοι-Φύση..Μουσική!» απευθύνεται σε παιδιά ηλικίας 3 έως 5 ετών τα οποία, μέσα από το παιχνίδι, συναντούν τον ρυθμό μέσα στον λόγο, το τραγούδι και τον χορό και κινούνται στον χώρο του μουσείου με μέσο τη μουσική. Χρησιμοποιώντας μουσικά όργανα, όπως ταμπουρίνα, μαράκες, καστανιέτες, εμπνέονται από προϊστορικά και σύγχρονα ζώα ανακαλύπτουν μέσα από τον αρμονικό κόσμο της φύσης τον κόσμο της μουσικής. Το πρόγραμμα βασίζεται στις θεωρίες των δασκάλων του μουσικού παιχνιδιού, τεχνικές των Orff, Kodaly και Dalcroze, σε συνδυασμό με τη διδασκαλία των αρχών της παραδοσιακής και της κλασικής μουσικής.

Ελάτε να ανακαλύψουμε τους ήχους της φύσης, που κρύβονται στα όρη, στα νερά, στα δάση!

Χρήσιμες πληροφορίες

Αριθμός συναντήσεων: 6

Διάρκεια: 1 ώρα (Σάββατο 10:30 – 11:30 μ.μ.)

Με τη δήλωση συμμετοχής κάθε παιδί παρακολουθεί και τα 6 Εκπαιδευτικά Εργαστήρια του Κύκλου

Αριθμός συμμετεχόντων ανά κύκλο: 12 παιδιά

Κόστος συμμετοχής (για όλα τα εργαστήρια του κύκλου):  80€

Μέλη του Συλλόγου Φίλων ΜΦΙΚ: 70€

Δηλώσεις συμμετοχής

Για περισσότερες πληροφορίες και δηλώσεις συμμετοχής μπορείτε να επικοινωνείτε Δευτέρα έως Παρασκευή 10:00 - 14:00, στο τηλέφωνο 6992337927, με την κ. Σταυρούλα Χριστοδουλοπούλου, Εκπαιδευτικό– Μουσικό- Ερμηνεύτρια Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων και υπεύθυνη Σχεδιασμού του Εκπαιδευτικού Εργαστηρίου  Μουσικοκινητικής «Ηχοι-Φύση..Μουσική!»

Σταυρούλα Χριστοδουλοπούλου - Σύντομο Βιογραφικό

Η Σταυρούλα Χριστοδουλοπούλου γεννήθηκε στην Αθήνα και ξεκίνησε μαθήματα πιάνο στην ηλικία των 8 ετών με καθηγήτρια την Ελευθεριώτη Μαρία στο Δημοτικό Ωδείο Πατρών. Το 2006 απέκτησε με άριστα το πτυχίο στο πιάνο, στο Ωδείο Πατραϊκής Μαντολινάτας, καθώς και το πτυχίο της Βιολογίας από το Πανεπιστήμιο των Πατρών. Το 2009 τελειώνει με Άριστα τον μεταπτυχιακό κύκλο ειδίκευσης «Οικολογία – Διαχείριση και Προστασία Φυσικού Περιβάλλοντος» στο τμήμα Βιολογίας του Πανεπιστημίου Πατρών. Από τότε σε μια διαδρομή ανάμεσα στην επιστήμη και την τέχνη έχει παρακολουθήσει σεμινάρια σχετικά με την μουσική, το θέατρο και τον χορό. Από το 2006 ως σήμερα ασχολείται με τη διδασκαλία της πρακτικής και της θεωρίας στο πιάνο, της μουσικής προπαιδείας σε παιδιά από 18 μηνών – 6,5 χρονών και με τη δημιουργία και την υλοποίηση εκπαιδευτικών προγραμμάτων στο ΜΦΙΚ στο Ηράκλειο Κρήτης και στο Cretaquarium. Ιδιαίτερο ενδιαφέρον της αποτελεί η σπουδή και καταγραφή των παραδοσιακών χορών της χώρας και η πρακτική άσκηση και ενασχόληση με τους χορούς από όλη τη γη. Από το 2010 ασχολείται με το σύγχρονο χορό και το butoh, είδος γιαπωνέζικου χοροθεάτρου. Συμμετέχει σε παραστάσεις μουσικές και χορευτικές όλη της τη ζωή. Επίσης, είναι ραδιοφωνικός συμπαραγωγός στο Κόκκινο Κρήτης 88.4 fm στην εκπομπή «Μνήμη της πέτρας».