Σάββατο, Μάιος 23, 2020 (All day) εώς Τετάρτη, Μάιος 27, 2020 (All day)

Το Τμήμα Γεωλογίας και Γεωπεριβάλλοντος του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, σε συνεργασία με το Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών "Στρατηγικές Διαχείρισης Περιβάλλοντος, Καταστροφών και Κρίσεων" και το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας του Πανεπιστημίου Κρήτης, ανακοινώνουν τη συνδιοργάνωση του Διεθνούς Συνεδρίου "Cities on Volcanoes 11" στις 23-27 Μαΐου 2020 στο Ηράκλειο της Κρήτης.
Η σειρά Συνεδρίων με τίτλο "Cities on Volcanoes" σκοπό έχει τη σύνδεση της κοινότητας των επιστημόνων της γεωλογίας/ηφαιστειολογίας με τα επιτελεία διαχείρισης κρίσεων και εκτάκτων αναγκών και την προβολή της διακλαδικής εφαρμοσμένης έρευνας, με τη συμμετοχή και τη συνεργασία εκπροσώπων των Φυσικών και Κοινωνικών Επιστημών και της Πολιτικής Προστασίας.
Η ομώνυμη επιτροπή της Διεθνούς Ένωσης Ηφαιστειολογίας και Χημείας του Εσωτερικού της Γης (International Association of Volcanology and Chemistry of the Earth's Interior - IAVCEI) επέλεξε φέτος την Ελληνική υποψηφιότητα, μετά από 10 επιτυχή Συνέδρια που έχουν πραγματοποιηθεί από το 1998 σε μια σειρά από χώρες, από την Ιταλία μέχρι τις ΗΠΑ (Χαβάη) και από την Ιαπωνία μέχρι τον Ισημερινό.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επισκεφτείτε την ιστοσελίδα του συνεδρίου στον ακόλουθο σύνδεσμο https://pcoconvin.eventsair.com/volcanoes11/.