Το Πανεπιστήμιο Κρήτης-Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Κρήτης, στο πλαίσιο των δράσεων που απευθύνονται στο «Ευρωπαϊκό Δίκτυο Κτηνοτρόφων Ενάντια στην Παράνομη Χρήση Δηλητηριασμένων Δολωμάτων» του προγράμματος LIFE+ "Καινοτομίες Ενάντια στα Δηλητηριασμένα Δολώματα", διοργάνωσε ημερίδα απευθυνόμενη στους κτηνοτρόφους της ΠΕ Λασιθίου, σε συνεργασία με την Ομάδα Παραγωγών Κτηνοτρόφων «Κρητικά Μιτάτα» (μέλος του Ευρωπαϊκού Δικτύου Κτηνοτρόφων Ενάντια στην Παράνομη Χρήση Δηλητηριασμένων Δολωμάτων), τον Κτηνοτροφικό Σύλλογο Νομού Λασιθίου και το ΓΕΩΤΕΕ Παράρτημα Κρήτης, την Τετάρτη 17 Σεπτεμβρίου 2014 και ώρα 19.00, στην Αίθουσα Συνεδριάσεων του Κοινοτικού Καταστήματος Κριτσάς, στην Κριτσά Αγίου Νικολάου.
Την ημερίδα, παρακολούθησαν 42 συμμετέχοντες, τόσο κτηνοτρόφοι όσο και κάτοικοι της περιοχής, εκπρόσωποι της Τοπικής Αυτοδιοίκησης και άλλων παραγωγικών ομάδων της ευρύτερης περιοχής του Δήμου Αγίου Νικολάου.
Το πρόγραμμα περιελάμβανε ομιλίες σχετικά με:
1. Τη χρήση δηλητηριασμένων δολωμάτων και τις επιπτώσεις τους στη βιοποικιλότητα σε συνάρτηση και με το Πρόγραμμα LIFE+ “Καινοτομίες Ενάντια στην Παράνομη Χρήση Δηλητηριασμένων Δολωμάτων”  που υλοποιεί το ΜΦΙΚ, με εισηγητή τον κ. Σταύρο Ξηρουχάκη, Δρ Βιολόγο-Ορνιθολόγο, από το Πανεπιστήμιο Κρήτης-ΜΦΙΚ.
2. Την ορθολογική διαχείριση κτηνοτροφικών εκμεταλλεύσεων και τη βελτίωση της ανταγωνιστικότητας της κρητικής κτηνοτροφίας, με εισηγητή τον κ. Αλέκο Στεφανάκη, Δρ. Κτηνιατρικής, πρόεδρο του ΓΕΩΤΕΕ Παράρτημα Κρήτης.
3. Την οικονομία της υπαίθρου,  τη διαφοροποίηση και προστιθέμενη αξία των κτηνοτροφικών προϊόντων, σε συσχέτιση με την προστασία του περιβάλλοντος και τις ορθές πρακτικές άσκησης της κτηνοτροφίας, με εισηγητή τον κ. Δημήτρη Ψαρρά, Συντονιστή της οργάνωσης Φοίνιξ.
Η εκδήλωση έκλεισε με την παράθεση ερωτήσεων εκ μέρους των συμμετεχόντων και αρκετή συζήτηση σχετικά με την πορεία της κτηνοτροφίας εν μέσω οικονομικής κρίσης, τις ανακατατάξεις που θα επιφέρουν οι απαιτήσεις της νέας ΚΑΠ στην πρωτογενή παραγωγή καθώς και τις συγκρούσεις που προκαλούνται μεταξύ των παραγωγικών ομάδων στην ύπαιθρο, ελλείψει σοβαρού χωροταξικού σχεδιασμού και ορισμού χρήσεων γης.

ΣυνημμένοΜέγεθος
PDF icon Η αφισέτα της εκδήλωσης.650.89 KB