• 22 Αυγ 2019

Δευτέρα, Σεπτέμβριος 2, 2019 (All day) εώς Παρασκευή, Σεπτέμβριος 6, 2019 (All day)

Το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Κρήτης-Πανεπιστήμιο Κρήτης ολοκλήρωσε με επιτυχία τον κύκλο των φετινών καλοκαιρινών εβδομαδιαίων προγραμμάτων. Περισσότερα από 300 παιδιά συμμετείχαν στα προγράμματα τα οποία υποστήριξαν 8 μόνιμοι συνεργάτες του Μουσείου και δύο έκτακτοι, ο Ραβέλ και η Μυρτώ, τα labrador μουσειοπαιδαγωγοί, που ενθουσίασαν! Επιστήμονες επισκέφθηκαν τα προγράμματα του Μουσείου και απάντησαν στις ευφάνταστες ερωτήσεις των παιδιών ενθαρρύνοντάς τα να είναι περίεργα και παρατηρητικά!

Το Μουσείο μιαν ανάσα πριν την έναρξη του σχολικού έτους επανέρχεται με δύο ακόμα προγράμματα για παιδιά προσχολικής ηλικίας και μαθητές της Α΄ έως και Γ΄ Δημοτικού.  Το μουσικοκινητικό εργαστήρι «Η Ευτέρπη και ο αυλός της» απευθύνεται σε παιδιά προσχολικής ηλικίας που επιθυμούν να διερευνήσουν τις ικανότητές τους  στην κίνηση, τη μουσική και τη Βιολογία! Οι «Δεινόσαυροι κι άλλα παράξενα πλάσματα» ταξιδεύουν τους μικρούς μας φίλους σε εποχές πέρα από την ιστορία και τους συστήνουν γίγαντες με περίεργα χαρακτηριστικά!

Αναλυτικά οι ενότητες και οι ημερομηνίες

Προσχολική ηλικία (Προνήπια και Νήπια)

«Η Ευτέρπη και ο αυλός της»

σχεδιασμός-υλοποίηση: Σταυρούλα Χριστοδουλοπούλου

Η μούσα της μουσικής παίρνει το μαγικό αυλό της και καλεί τα στοιχεία της φύσης σε έναν ξέφρενο χορό μουσικής και παιχνιδιού μέσα στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Κρήτης. Στο εργαστήρι αυτό τα παιδιά θα έχουν την ευκαιρία να γνωρίσουν το μύθο της μούσας της μουσικής, ανακαλύπτοντας παράλληλα ζώα και φυτά του νερού, του αέρα και της γης! Η Ευτέρπη ξετυλίγει τον μίτο της παρέα με τα μουσικά όργανα, τα δέντρα και τα τζιτζίκια που είναι οι πιστοί σύντροφοί της, και θα μας οδηγεί να εξερευνήσουμε από την αρχή τους ήχους του αέρα που θα γίνουν μελωδίες, τα συστατικά του νερού που θα δώσουν τη χροιά και τα υλικά της γης που θα βγάλουν μουσικές μέσα στο δάσος, το βουνό και το ποτάμι.

Εβδομάδα υλοποίησης:

• 2 – 6 Σεπτεμβρίου 2019

A΄ έως και Γ΄ τάξη Δημοτικού

«Δεινόσαυροι κι άλλα παράξενα πλάσματα»

Πόσα μυστήρια ακόμη θα ανακαλύψουμε γι’ αυτά τα θηρία; Πολλά! Ξέρετε πόσα περίεργα χαρακτηριστικά έχει ο Θεριζινόσαυρος (Therizinosaurus cheloniformis), ο Αμαργάσαυρος (Amargasaurus cazaui) ή ο διάσημος T-Rex; Ξέρετε πώς ζήσανε, πώς κυριάρχησαν σ’ όλη τη Γη και πώς τελικά εξαφανίστηκαν όλοι αυτοί οι γίγαντες; Πραγματικό μυστήριο! Αφού τα ανακαλύψουμε όλα αυτά με ηλεκτρονικά, κινητικά και θεατρικά παιχνίδια, θα μασκαρευτούμε με Δεινοσαυροκαπέλα που θα τα φτιάξουμε μόνοι μας! Λέτε να τους μοιάσουμε;

Εβδομάδα υλοποίησης:

• 2 – 6 Σεπτεμβρίου 2019