Στο πλαίσιο του προγράμματος LIFE09 NAT/ES/000533 «Καινοτόμες Δράσεις για την Αντιμετώπιση της Παράνομης Χρήσης Δηλητηριασμένων Δολωμάτων σε Μεσογειακές Πιλοτικές Περιοχές της Ευρωπαϊκής Ένωσης» [LIFE09 NAT/ES/000533] και ειδικότερα της Δράσης D.6 [«Οργάνωση επιστημονικών σεμιναρίων και εργαστηρίων»], το Πανεπιστήμιο Κρήτης – Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Κρήτης (ΜΦΙΚ), εταίρος του προαναφερόμενου προγράμματος, διοργάνωσε 2 επιστημονικά εργαστήρια για τους κοινωνικούς εταίρους του έργου με τίτλο: «Δηλητηριασμένα Δολώματα: Επιπτώσεις στην Βιοποικιλότητα & τεχνικές αντιμετώπισης  – Πρώτες Βοήθειες / Περίθαλψη Άγριας Πανίδας».
Τα επιστημονικά εργαστήρια πραγματοποιήθηκαν την Δευτέρα 17 Δεκεμβρίου 2012 και την Τρίτη 18 Δεκεμβρίου 2012 στην αίθουσα προβολών της Έκθεσης ΜΦΙΚ και είχαν διάρκεια 4 ωρών το καθένα. Τα εργαστήρια απευθύνονταν σε στελέχη και υπαλλήλους εμπλεκομένων με το περιβάλλον υπηρεσιών, και ειδικότερα στελέχη των Διευθύνσεων Δασών και της Θηροφυλακής, κτηνίατροι, καθώς και στελέχη και υπάλληλοι δήμων-μελών του «Ευρωπαϊκού Δικτύου Δήμων Ενάντια στην Παράνομη Χρήση Δηλητηριασμένων Δολωμάτων», που σχετίζονται με περιβαλλοντικά θέματα (γεωπόνοι, δασολόγοι, δασοπόνοι κ.ά.), και τα παρακολούθησαν συνολικά 75 άτομα.
Το πρόγραμμα περιελάμβανε την περιληπτική παρουσίαση του προγράμματος LIFE “Καινοτομίες Ενάντια στα Δηλητηριασμένα Δολώματα» από τον Δρ Μιχάλη Προμπονά, Συντονιστή Δράσεων του προγράμματος, το θέμα της χρήσης δηλητηριασμένων δολωμάτων και τις επιπτώσεις τους στη βιοποικιλότητα από το Δρ Σταύρο Ξηρουχάκη, Επιστημονικό Υπεύθυνο του έργου, ενώ οι συμμετέχοντας ενημερώθηκαν και για το νομικό πλαίσιο που διέπει τα θέματα αντιμετώπισης της χρήσης δηλητηριασμένων δολωμάτων και διατήρησης της βιοποικιλότητας από την κα Αντωνίνα Παπαθανάσογλου, Ειδικό Συνεργάτη του Συνηγόρου του Πολίτη. Οι εισηγήσεις ολοκληρώθηκαν με την παρουσίαση των βασικών αρχών περίθαλψης της άγριας πανίδας και τις δυνατότητες παροχής πρώτων βοηθειών, ειδικά σε περιπτώσεις δηλητηριάσεων, από την πρόεδρο του Συλλόγου Προστασίας και Περίθαλψης Άγριας Ζωής «ΑΝΙΜΑ», κα Μαρία Γανωτή, και τον κ. Αχιλλέα Ακρίβο, συνεργαζόμενο κτηνίατρο της «ΑΝΙΜΑ».
Τα εργαστήρια έκλεισαν με συζήτηση και παρατηρήσεις-προτάσεις για την αντιμετώπιση της παράνομης χρήσης δηλητηριασμένων δολωμάτων, ενώ εκδηλώθηκε ιδιαίτερο ενδιαφέρον για τη δημιουργία δικτύου εθελοντών περίθαλψης ειδικά της άγριας πανίδας και την οργάνωση εξειδικευμένου σεμιναρίου παροχής πρώτων βοηθειών για τους εθελοντές.
Στα πλαίσια του προγράμματος, θα πραγματοποιηθούν εντός του 2013 και άλλα επιστημονικά εργαστήρια απευθυνόμενα σε επιστημονικούς τομείς που σχετίζονται με την άγρια πανίδα και την προστασία της βιοποικιλότητας, καθώς και ομιλίες ενημέρωσης  των διαφόρων κοινωνικών εταίρων: κοινό, σχολεία, κ.λπ.

Innovative Actions against Illegal poisoning in EU Mediterranean Pilot Areas

•  Διάρκεια: